Poslednej svätej omše, počas ktorej požehnával ľud pápež František (88), sa zúčastnila aj starostka košického sídliska Nad jazerom, Lenka Kovačevičová.
„Tesne pred dvanástou sa zatiahli závesy a po dvanástej hodine krátko vystúpil. Myslím, že neostalo jedno oko suché. To bol neskutočný zážitok, videli sme ho zblízka, čo bol neopísateľný a silný zážitok. Boli to obrovské ovácie, ľudia plakali aj sa tešili zároveň. Každý dúfal, že mu zdravie ešte nejaký čas poslúži,“ opísala pre denník Korzár chvíle, keď sa pápež symbolicky lúčil s veriacimi.
Pápež František zomrel len deň po tom, čo na Veľkonočnú nedeľu udelil tradičné požehnanie Urbi et orbi (mestu a svetu). Pred necelým mesiacom ho prepustili z rímskej nemocnice, kde sa strávil vyše mesiaca pre bronchitídu, ktorá mu neskôr prerástla do obojstranného zápalu pľúc. František stál na čele katolíckej cirkvi od marca 2013, bol jej 266. pápežom.
V rozhovore sa dočítate:
- V akom predstihu si treba rezervovať miesto na omšu vo Veľkonočnú nedeľu,
- ako vnímala požehnanie od pápeža,
- kam putovala starostka s rodinou po oznámení smrti pápeža,
- čo mala s pápežom spoločné,
- ktorá jeho myšlienka ju najviac sprevádza.
Chodíte do Vatikánu na najväčšie kresťanské sviatky v roku pravidelne?
Nie, v Ríme aj vo Vatikáne som prvýkrát v živote, dokonca prvýkrát slávim Veľkú noc mimo domova. Niekedy v októbri sme sa s rodinou rozhodli, že teraz je ten správny čas navštíviť Rím a jeho pamiatky a zároveň to spojiť so sviatkami Veľkej noci.

Bohoslužba na Veľkonočnú nedeľu je každoročne hojne navštevovaná, preto sme si už v predstihu, v marci, museli rezervovať lístky na sedenie. Napísali sme žiadosť do Vatikánu, rovnako ako ďalšie tisíce veriacich z celého sveta. Obratom nám prišlo schválenie.
Lístky sme si vyzdvihli priamo vo Vatikáne deň predtým, vystáli sme si 3,5-hodinový rad na vstupenky. Tie sú bezplatné, vydávajú sa len kvôli obmedzenej kapacite a bezpečnosti.
Ostali nám v tlačenej podobe na pamiatku. Aj bez vstupeniek sa dalo dostať na slávnostnú svätú omšu, do zóny, kde sa už neprechádzalo bezpečnostnou kontrolou a kde sa stálo.

Veľkonočnú nedeľu ste teda strávili s veriacimi na námestí pred Bazilikou svätého Petra?
Áno. Na námestie sme prišli už o 7.40 ráno, aj keď sa svätá omša začala o 10.30. Chceli sme sa vyhnúť davom a nájsť si dobré miesta, čo sa nám aj podarilo. Sedeli sme v ôsmom rade.
Do poslednej chvíle sa nevedelo, či pápež vystúpi s požehnaním Urbi et orbi (mestu a svetu). Každý na to čakal, tam bol dav vyše 40-tisíc ľudí.
Potom tesne pred dvanástou sa zatiahli závesy a po dvanástej hodine krátko vystúpil. Myslím, že neostalo jedno oko suché. To bol neskutočný zážitok, videli sme ho zblízka, čo bol neopísateľný a silný zážitok. Boli to obrovské ovácie, ľudia plakali aj sa tešili zároveň. Každý dúfal, že mu zdravie ešte nejaký čas poslúži.
(Zdroj: FB/Lenka Kovačevičová)
Ako na vás pôsobil Svätý Otec?
Povedal pár viet v pokore a skromnosti. Bol veľmi vyčerpaný a unavený, ale aj tak bolo pre nás všetkých veľkým povzbudením ho vidieť a počuť. Následne bol prečítaný jeho príhovor a posolstvo svetu.
Potom šiel v papamobile, požehnával chorých, malé deti a z posledných síl ešte stále šíril dobro a lásku.

Kde vás zastihla správa o jeho smrti?
Dozvedeli sme sa to rovnako ako ostatní, na druhý deň ráno z médií a správ, keď sme prišli z raňajok. Celý Rím tým žil, aj pre mňa to bol doslova veľký šok.
Atmosféra v Ríme je ponurá, ulice sú plné ľudí, všetci sa presúvali na modlitbu za Svätého Otca na Námestie svätého Petra a do Baziliky Santa Maria Maggiore.
Námestia zaplavili televízne štáby z celého sveta. Zároveň som cítila v srdci veľkú radosť, česť i povzbudenie, že som ho mohla vidieť a počuť poslednýkrát a cítiť tú silnú energiu a posolstvo, ktoré dokázal sprostredkovať. Veci sa nedejú len tak, ale majú svoj hlbší význam.
Boli sme aj v Bazilike Santa Maria Maggiore, kde bude pápež František pochovaný a zanechali sme odkaz v kondolenčnej knihe.

V akom duchu ste napísali odkaz?
Boli to moje osobné dojmy. Napísala som pár myšlienok v slovenčine ako odkaz aj za nás, Slovákov. Hodnota a prínos Svätého Otca Františka sú obrovské, bol to pokrokový pápež. Verím, že to, čo šíril, ostane v našich srdciach.

Ktorá myšlienka pápeža Františka vás najviac oslovila?
To, že dával všetkým ľuďom bez rozdielu obrovskú nádej a povzbudenie. Dokázal ku kresťanstvu a k Cirkvi priviesť aj tých, ktorí k tomu dovtedy nemali blízko.
Vás osobne s pápežom spája rovnaký dátum narodenia 17. december, s rozdielom 39 rokov. Máte spoločné aj niektoré povahové alebo osobnostné črty?
Rovnako ako on si myslím, že pokora a pomoc druhým je v živote veľmi dôležitá.
Stretli ste sa s pápežom aj v Košiciach pred štyrmi rokmi?
Áno, bola som tam aj so synom. Príhovory a myšlienky, ktoré vtedy odovzdal veriacim na štadióne, sa hlboko dotkli aj môjho srdca. Dodnes mám zborník s jeho príhovormi odložený v prvom šuplíku v stolíku a keď je mi niekedy ťažko, rada sa vraciam k jeho myšlienkam.

Ostanete v Ríme až do pápežovho pohrebu, ktorý bude v sobotu?
Nie, od stredy nastupujem znova do práce v Košiciach.
V Ríme ste boli prvýkrát, a predsa v takýto historický moment, ktorý sa nedá naplánovať...
To sa naozaj nedá. Ani domáci nevedeli, či Svätý Otec vystúpi s požehnaním. Byť tu s tisíckami veriacich na svätej omši bol jedinečný zážitok na celý život.
Obrovskú symboliku pre nás veriacich má aj to, že pápež odišiel práve na Veľkonočný pondelok.
V nedeľu sme plakali radosťou, že ho vidíme a máme možnosť ho počuť, v pondelok sme plakali, že odišiel na večnosť. Aj jeho odchod je dôkazom toho, aká tenká je hranica medzi životom a smrťou. Samozrejme, aj celé mesto bolo nádherné a veľkolepé, dýchalo históriou na každom rohu. Stojí za to spoznávať ho aj dlhšie.
(Zdroj: FB/Lenka Kovačevičová)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári